Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rady do začátku

25. 1. 2007

Hlídejte si, aby hlava rakety během nápřahu byla stále nad zápěstím. (Jinak ztrácíte sílu, razanci a kontrolu nad úderem)

Dokončete úder - (raketa se pohybuje cca 30cm ve směru míčku). Nedotažení úderu je jeden z nejdůležitějších důvodů, proč ztrácí míček u některých hráčů rychlost, nebo nemá patřičný směr. Jejich paže s raketou příliš rychle přestává sledovat směr odehraného míčku.

Pamatuj! nechoďte za míčkem, ale běžte na místo, odkud se dá míček nejlépe zahrát! Jestli se chcete na kurtu účelně pohybovat, naučte se znát možnou dráhu míčku (Jahangir Khan)

PAMATUJ také, že během hry se zastavíš pouze v okamžiku, když jste již na "T" anebo když jsi již připraven o čekáš na odehrání míčku. Jedná se sice o velmi krátké přestávky, ale ty mají velký význam, aby si udržel celou hru pod kontrolou !

Tvoje pozice na "T" je závislá na pozici vašeho soupeře:
1. Je-li soupeř před vámi, stůjte oběma nohama mírně rozkročmo nad dělící zadní čárou, čelem k přední stěně. S mírně pokrčenými koleny je hmotnost těla ve špičkách nohou - nikdy ne na patách. Raketa je připravená ke hře, nejlépe v polovičním nápřahu, a hlava s rameny sleduje soupeře a míček.
2. Je-li soupeř vedle vás nebo za vámi, jste v pozici s nohama i tělem v úhlu 45 stupňů vůči boční stěně. Sledujete pohyb soupeře a míčku. Na bekhendové straně kurtu stojí vaše levá noha co nejblíže zadní stěny. Na forhandové straně je více vzadu noha pravá. Počítejte s tím, že soupeř zahraje croscourt a donutí vás otočit se o 90 stupňů.

Buďte flexibilní. Když to nejde, není dobré zaujmout byť správnou statickou pozici jenom proto, že jste si přečetli, jak to máte dělat. Třeba v příliš těsném postavení za soupeřem, kdy máte problém s jeho nápřahem nebo nevidíte na míček, běžte více na stranu. Uvidíte lépe soupeřovu raketu i míček a zároveň si vytvoříte více místa k pohybu pro jeho vrácení.

Během hry se zastavíte pouze v okamžiku, když jste již na "T" anebo když jste již připraveni o čekáte na odehrání míčku. Jedná se sice o velmi krátké přestávky, ale ty mají velký význam, abyste udrželi celou hru pod kontrolou.

Budete muset sehrát mnoho zápasů, shlédnout mnoho zápasů a přemýšlet o zajímavých situacích. Možná nevynikáte v deskriptivě, možná máte méně citu pro herní situace.

Proto existuje několik pomůcek, co zahrát:
1. Horní část přední stěny je jako stvořená pro obrannou hru, přes prostřední část můžete na soupeře vyvíjet účinný tlak a na spodní část přední stěny budou směřovat vaše rozhodující údery.
2. Pro hru používejte všechny čtyři rohy kurtu.
3. Soustřeďte se na dostatečnou délku úderů a na jejich dostatečnou "šířku" (přiléhavost k bočním stěnám).
4. Nezapomeňte na třetí rozměr kurtu - strop je výše než 560cm (tam soupeř nedosáhne).
5. Že se úhel odrazu rovná úhlu dopadu, asi nebudete přeměřovat, ale je dobré mít tuto poučku občas na paměti.

Nestačí? Věnujte také veškeré úsilí tomu, aby pokud možno všechny vaše míčky končily co nejblíže u bočních stěn.
1. Neběhejte za míčkem, ale běžte na místo, z něhož chcete míček hrát.
2. V průběhu rely se můžete "zastavit" pouze na dvou místech - na "T" a když jste již připravení zahrát.
3. Po odehrání míčku se vraťte co nejrychleji na "T".
4. Nikdy nesmí být váha vašeho těla na patách. Poloha a pohyb těžiště jsou důležité pro úspěšnost úderu.
5. Stále sledujte soupeře.
6. Udržujte hrací pole malé (viz plocha pro hru) 7. Zkoušejte trénovat i údery ze špatné pozice nohou.
8. Pohyb z rohů zpět do základní pozice provádějte po dráze obráceného "L", soupeř to očekává.
9. Pohyb na kurtu si můžete nacvičit také pomocí stínového tréninku.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář