Jdi na obsah Jdi na menu
 


Jak prohrávat ?

13. 10. 2007

   Při jednom důležitém a těžkém zápase prohrál mladý Jimi čtvrtý set 10:9, když při svém mečbolu 9:8 přiznal dvojitý dotek míčku země, který nikdo neviděl. Soupeř set následně vyhrál dvěma krásnými výměnami. Jimi se vztekle zlobil sám na sebe a pátý set snadno prohrál. "Nikdy nelitujte dobrého činu, byť se situace vyvine ve váš neprospěch. Obohatili jste si život a posílili sebevědomí.

   Jos Villiannen  S každým vstupem do kurtu k soutěžnímu zápasu si berte s sebou touhu vyhrát. Ta touha musí být s každým prohraným míčkem silnější a silnější. Prohraný míček či prohranou hru považujte za dočasnou porážku. Nesmíte totiž zapomenout, že se vždy učte více z prohrané než z vyhrané hry. Abyste toto dokázali, musíte hrát s hráči, kteří jsou lepší než vy a se kterými tedy pravděpodobně prohrajete. Zůstaňte, i když prohrajete, vždy zdvořilí. Potřeste protivníkovi rukou, blahopřejte mu k vítězství a poděkujte za hru. Neodmítejte pozvání na "drink"! I když se vám třeba zdá, že jste měli během soutěže málo štěstí, neříkejte to. Nestěžujte si na rozhodčího. Možná vám posoudil špatně dva nebo tři míčky, vy jste jich však prohráli nejméně desetkrát více. Zhodnoťte si zápas čestně a otevřeně. Pokuste se posoudit, proč jste nevyhráli. Zamyslete se nad tím, proč nastaly sporné situace. Třeba jste zahráli nepřesné míčky nebo díky únavě jste se hýbali pomaleji, či šli k míčku později. Pokud se vám všechno uvedené podaří po prohře vyhodnotit, přece jenom jste alespoň předvedli vítězství nad vlastními emocemi. Anglický hráč golfu Neil Coles porazil kdysi, proti veškerému očekávání, renomovaného hráče Cary Middlecofta. Poté, co zahrál Coles vítězný míč, mu podal Middlecoff ruku, usmál se a řekl: "Porazil jste mne, i když jsem měl dobrý den." Toto myšlení je skutečně stylové a příklad hodný následování.

   Vnitřní klid a psychická vyrovnanost jsou pro hráče squashe stejně důležité jako sebedůvěra, ale je mnohem těžší tyto vlastnosti získat. Musí se totiž dostat do celkového stylu vašeho života, od momentu ve kterém ráno vstanete z lůžka až do okamžiku, kdy večer usínáte a těšíte se na další hezký den. Existují různé způsoby, jak dosáhnout osobní vyrovnanosti. Jahangir Khan si pomáhá islámem a modlitbou. Jiným se podaří dosáhnout vnitřního klidu pomocí meditace, jógy, autosugesce nebo jen pohledem na své dobré skutky.

   Sebedisciplína a vůle řešit problémy vám mohou také pomoci. Vnitřní klid je dovednost, kterou je třeba se učit stejně jako jednotlivé údery a dobrý trenér vás to naučí. Muhammedovi Alimu byla kdysi položena hypotetická otázka: "Představte si, že přicházíte do ringu a právě se dozvíte, že vaše žena a děti uhořely. Co uděláte?" Ali odpověděl: "Kdyby se toto stalo, stejně bych vstoupil do ringu a vyhrál." Vzhledem k mentální síle, kterou Ali měl, by toto bývalo docela dobře možné. I když je možné si takovou reakci vykládat různě, přesto se jedná o zcela extrémní příklad vnitřního klidu, který potřebujete, když vstupujete na kurt. Vstupujete-li na kurt a máte-li hrát důležitou soutěž, nesmíte toho mít v hlavě příliš mnoho.

   Vztek v určitém okamžiku hry bude vaše trpělivost vystavena zkoušce. Můžete hrát s protivcem, který se vás snaží svými řečmi rozčílit - má stále připomínky a filmuje situace ve váš neprospěch. Žádá o příliš mnoho letů. Rozhodčí dělá chyby. Nedaří se vám úder. Pochopitelně, že při tak tvrdém a rychlém sportu jako je squash, je velmi těžké zůstat klidný v takové situaci. Pro dobrý výkon musí být organizmus i nervová soustava ve vysokém napětí a intenzívní pohotovosti. Ale pro vás je přece jenom nejlepší zůstat apatický vůči všem vnějším vlivům, jako jsou provokace hráče, chyby rozhodčího, reakce diváků. Jinak vám přesnost úderů i celý zápas proklouznou mezi prsty. Nikdy nedopusťte, aby ostatní viděli váš vztek! Posílíte si sebevědomí a jejich hra se vystupňuje k chybování. Naučte se sami neznat vztek a spornou situaci využijte ve svůj prospěch. Nereagujte na něj. Možnou bouři nechte přes sebe přejít a dejte ji správné proporce. Držte se stranou, pokud se protivník začne hádat s rozhodčím nebo začne házet raketou. Máte jasná znamení, že se zápas začíná vyvíjet ve váš prospěch. John McEnroe dokázal vybuchnout, vést válku se svým soupeřem, s hlavním rozhodčím nebo diváky a hned poté zahrát několik skvělých míčů za sebou. Toto je dáno jen málo sportovcům. Naprosté většině z nás by incident na kurtu rozhodil koncentraci na hru.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář