Jdi na obsah Jdi na menu
 


42 rad ve squashi (pokud poslechnete alespoň 38 rad budete mít výkonost Patrika Dobrýho)

26. 3. 2008

 

01. Hlídej si, aby hlava rakety během nápřahu byla stále nad zápěstím, jinak ztrácíš sílu, razanci a kontrolu úderu.
02. Dokonči úder (raketa se pohybuje asi 30 cm ve směru míčku). Nedotažení úderu je jeden z nejdůležitějších důvodů, proč ztrácí míček u některých hráčů rychlost nebo nemá patřičný směr. Jejich paže s raketou příliš rychle přestává sledovat směr odehraného míčku.
03. Nechoď za míčkem, ale běž na místo, odkud se dá nejlépe zahrát.
04. K soupeři se nikdy netoč zády ani v přední části kurtu ani při pohybu na „T“. Vždy využij úkroku stranou, aby jsi mohl stále sledovat míček i soupeře.
05. Netlač se k bočním stěnám, nepodaří se ti pak zahrát dobrý úder.
06. Hraješ-li údery technicky špatně, bude se ti cesta k míčku zdát nesmírně dlouhá. Ve skutečnosti se hra odbývá na velmi malé ploše.
07. Největší vzdálenost od „T“ do předních rohů je pouze tři kroky.
08. Během hry se zastavíš pouze v okamžiku, když stojíš na „T“ anebo když jsi již připraven a čekáš na odehrání míčku. Jedná se sice o velmi krátké přestávky, ale ty mají velký význam, aby jsi udržel celou hru pod kontrolou.
09. Věnuj veškeré úsilí tomu, aby pokud možno všechny tvé míčky končily co nejblíže u bočních stěn.
10. Nikdy nesmí být váha tvého těla na patách. Poloha a pohyb těžiště jsou důležité pro úspěšnost úderů.
11. Pohyb z rohů zpět do základní pozice prováděj po dráze obráceného „L“, soupeř to očekává.
12. Nadhodit si dobře míček je při podání u squashe stejně důležité jako u tenisu. Nadhození určuje místo odehrání míčku raketou a tím má vliv i na celou dráhu servisu.
13. Mysli také na to, že ani jako podávající nemáš nárok na „T“. Pozici na „T“ můžeš zaujmout pouze tehdy, když nepřekážíš protivníkovi.
14. Váháš-li jak zahrát, zvol volley.
15. Přestože je backhand přirozenější úder než forehand, má s ním mnoho hráčů problémy. Snaží se totiž dát míčku větší rychlost větším nápřahem dozadu nebo dochází k nesprávné rotaci trupu. Mysli na to, že rychlost a síla se získá dobrou prací nohou a správnou synchronizací s pohybem paže a rakety. Přesnost úderu je pak dána pozicí rakety v okamžiku dotyku s míčkem a dráhou švihu.
16. Razantnost a tvrdost při odehrání míčku jsou často na úkor přesnosti, jejíž podstatou je včasné a správné postavení nohou.
17. Klíčovými momenty crosscourtového úderu jsou pohyb vycházející z nohou v otevřeném postoji, správný nápřah a zášvih rakety bez doprovodného rotačního pohybu hlavy a ramen.
18. Máš-li vytříbený cit pro lob, můžeš přímo získat výměnu. Vždyť míček visí vysoko ve vzduchu a může vertikálně dopadnout mrtvý do zadního rohu.
19. Nauč se sám běhat dozadu a odtud odehrát i obtížný míček zpět k zadní stěně.
20. Squash je střídání obranné a útočné hry. Bod získáš buď dobrou obranou, kdy soupeř svůj míček zkazí nebo dobrým útokem, kdy soupeř není schopen míček vrátit. Hraj tak, aby jsi zvítězil kvalitou svých útoků a obtížností vrátit tvé míčky. Při hře je důležité, aby jsi viděl všechny možnosti a nesnažil se skórovat volejem při každém míčku.
21. Neotáčej rameny při úderu. Jedná se o chybu těla, která dá míčku příliš mnoho energie nebo budeš velmi nepřesný.
22. Nehraj dropshot příliš nízko k liště. Znásobuješ tak svoji šanci na chybu. Zjisti si, jak vysoko umíš zahrát míček, aby jsi měl šanci devět ku deseti.
23. Normální dlouhý boast hraj pouze tehdy, pokud se soupeř nekouká na tebe co hraješ, není v pozici na „T“ nebo je velmi pomalý.
24. Nešroubuj příliš raketu, aby jsi získal víc síly. Drž ji otevřenou, aby šel míček vysoko.
25. Nerotuj rameny, aby jsi dostal míček k přední stěně. Zahraj míček plynule jako normální dlouhý úder.
26. O vítězné údery se snaž v sebevědomém postavení v přední části kurtu.
27. Snaž se, aby se protivník musel pohybovat dozadu a dopředu a ne napravo a nalevo. Vyčerpej ho. Délka kurtu je větší než jeho šířka.
28. Dobrý trenér navozuje v přípravě také různé situace, kdy je na hráče kladen požadavek únavy a pod časovým tlakem technicky a takticky správně reagovat na nečekanou akci soupeře a čelit psychickým stresům v konfliktech s protihráčem, publikem i rozhodčím.
29. Nic nevyčerpá hráče tolik, jako změny pohybu do protisměru.
30. Dlouhý longline je základním a nejvíce používaným úderem. Tento úder, více než kterýkoliv jiný, ti pomůže zaujmout pozici na „T“ a udržet si ji.
31. Všechny taktické a technické rady u squashe jsou dobrá vodítka, která ti mohou pomoci při správné volbě a provedení úderu. Sebelepší rady však nemohou v dynamických situacích nahradit to, čím je potřeba se řídit nejvíce, tj. vlastním citem a zdravým rozumem.
32. Stejně jako v opravdovém životě, také i při squashi se může stát, že to, co včera mělo fantastický úspěch, dnes se absolutně nedaří nebo nehodí. Minule se ti dařil dropshot, ale dnes vůbec. Nezkoušej ho dál, protože dnešní soupeř dává míčku jiný spin (rotaci).
33. Rozhodčí posuzuje to co vidí, nikoliv to co si myslíš, nebo ukazuješ.
34. Zrovna jako u jiných sportů se ve squashi najdou hráči, kteří při hře neustále mluví. Snaží se podlomit tvoji koncentraci a sebedůvěru nebo získat čas k odpočinku. Předstírej, že jsi nahluchlý. Při hře nech soupeře běhat napříč kurtem jako nikdy předtím. To je ta nejlepší a jediná možnost jak čelit soupeřově výřečnosti.
35. Závisí na tom, co ti dovolí soupeř. Proto je účast na turnajích stejně důležitá jako trénink.
36. Zpomalování a zrychlování tempa zápasu je dáno volbou úderů a volbou okamžiku zahrání úderu. Chceš-li z taktických důvodů zpomalit tempo zápasu, nauč se odehrát míček později. Udeř do míčku až poté, co zasáhl nejvyššího bodu své dráhy po odrazu od země a hraj jej ze zadnější pozice na kurtu. Hraj méně volejů a více lobů.
37. Když soupeř začne být unavený, zvyš tempo. Můžeš udeřit do míčku silněji, hraj voleje nebo sbírej míček co nejdříve po jeho odrazu od země.
38. Stále buď v pohybu. Když nevíš kam, běž na „T“.
39. Nesnaž se získat bod příliš rychle. Hraj výměny a mysli na to, že trpělivost je jednou ze základních součástí squashe.
40. Netlač v zápase soupeře moc brzy do předního pole. Má totiž v tom okamžiku ještě příliš energie. Čerstvý hráč má vpředu velkou šanci zahrát rozhodující míček. Počkej si do okamžiku, kdy jeho nohy začnou být unavené. Hraj potom, jak si to bude vyžadovat zápas, střídání dlouhých a krátkých úderů.
41. Začínající hráči často oklamou i sami sebe. Zaměňují cíl dostat soupeře do těžké pozice s cílem udělat jenom fintu. Naznačí úder, odehrají jiný, ale dostanou se přitom do pozice bránící soupeři zahrát nebo dokonce nastřelí sami sebe.
42. Nepoužívej klamavý úder příliš často. Počkej si na okamžik, kdy ho opravdu budeš potřebovat.